APLIKACJE DO OBRÓBKI ZDJĘĆ & TWORZENIA RELACJI NA INSTAGRAMIEPytania odnośnie aplikacji do zdjęć, których używam na swoim telefonie, wracały co jakiś czas. Postanowiłam więc zebrać się w sobie i skrobnąć tu kilka słów o tym, gdzie tworzę instastory, grafiki i gdzie obrabiam fotki. W dzisiejszym wpisie znajdziecie ponad 10 aplikacji, które polecam. Niektórych używam odkąd pamiętam, a inne dopiero testuję.

Na potrzeby tego wpisu zmieniłam nawet tapetę w smartfonie na bardziej czytelną! 

Powyżej widzicie screeny mojego ekranu. Po lewej jest menu (ja korzystam tylko z 2 kart - jednej głównej, gdzie mam zegarek i pogodę, oraz drugiej, gdzie mam wszystko to, co widzicie powyżej). Skupiamy się na dwóch folderach.
Foteczki - tam mam aplikacje do obróbki zdjęć i fajnych efektów.
Grafiki/story - tam są głównie aplikacje do tworzenia relacji, ale nie ten podział nie oznacza, że najpierw np. nie obrabiam zdjęć. Noł noł. Po prostu tak mi wygodniej.


APLIKACJE DO OBRÓBKI ZDJĘĆ

1. UNUM


Na pierwszy ogień idzie apka, która służy do planowania postów na Instagramie (moje konto - @takaszka). Nie będę Was mocno zachęcać do jej pobrania, gdyż trzeba dać dostęp Instagramowi, żeby z niej korzystać, a nie ma jej na liście bezpiecznych i powiązanych aplikacji. Jednak dla mnie jest to najlepsza opcja do tzw. układania feedu. Można dodać maksymalnie 15 zdjęć i żonglować sobie nimi w dowolnej konfiguracji, aż będziemy zadowoleni. Dodane zdjęcia pokazują się z ikonką w prawym dolnym rogu.


2. VSCO


Używam jej odkąd pamiętam! Dawno temu miałam ulubiony filtr i nakładałam go na wszystkie zdjęcia. Później spodobał mi się drugi i też katowałam nim każdą fotkę. Lubię go do tej pory i czasem używam przy domowych zdjęciach. Jeśli nie wiecie, jak stworzyć kolorystycznie spójny feed, to zachęcam Was do używania właśnie jakiegoś konkretnego filtru. Ja na tej podstawie działałam na moim IG, zanim zaczęłam swoim sposobem obrabiać zdjęcia w Lightroomie.

O mojej obróbce możesz przeczytać tutaj: BEFORE & AFTER #2


3. AFTERLIGHT


Kojarzycie efekt postarzanych zdjęć? To właśnie w Afterlight nadaję zdjęciom paproszki. Podoba mi się, że można od razu zapisać fotkę w 3 różnych rozmiarach i nie psuje się ich jakość, jak np. w VSCO.


4. LIGHTROOM 


Mam, ale używam bardzo rzadko. Ostatnio chyba w Grecji, kiedy dodawałam relacje na instastory. Na profil nie wrzucam zdjęć zrobionych telefonem, ale na prywatnym koncie nie raz uratował jakąś fotę. Jednak wersja na komputer bardziej przypadła mi do gustu.


5. INSTA SQUARE SIZE


Od niedawna na Insta możemy zauważyć efekt, który wyostrza kontury postaci. Mi się bardzo podoba i testuję, jak wygląda na różnych zdjęciach. Poza tym w aplikacji możemy ustawić, żeby pionowe zdjęcie było w kwadracie. Super opcja, kiedy nie chcemy ucinać fotki!


6. LD - Lens Distortions


Odkryłam ją dzięki Korkom z Insta u @wild.rocks, które są co środę. Tak btw. polecam zaglądać. Można w niej nadać genialne efekty, które nie wyglądają sztucznie. Chmury i flary są najlepsze! Myślę, że może przydać się na nadchodzący sezon, bo sztuczny śnieg też tam znajdziecie.


7. POMELO
Szukacie totalnie vintage presetów?
Tam je znajdziecie!


Ja co prawda częściej jestem wierna VSCO, ale podoba mi się tam całkiem dużo efektów.
APLIKACJE DO INSTASTORY

1. UNFOLD


Podstawowy wygląd i proste tworzenie stron. Używam jej chyba najczęściej, ale minusem jest na pewno tylko jeden dostępny rozmiar strony i w moim nowym telefonie ucina trochę brzegi.
Jednak i tak jest TOP.


2. STORYART (1 rząd)Tutaj znajdziecie trochę ciekawsze grafiki, niż proste kwadraty. Nie dość, że możemy stworzyć pojedyncze strony, to wchodząc w kolekcje znajdziemy po kilka dopasowanych do siebie motywów. Od razu urozmaica to oglądanie! Można też projektować okładki wyróżnionych relacji.


3. STORYBEATW tej aplikacji możecie nałożyć muzykę na filmik. Dostępna jest całkiem spora baza utworów, ale własne melodie z telefonu też można wgrać. Poza tym, możemy tam zaznaczyć grupę zdjęć i z niej aplikacja stworzy pokaz slajdów z wybranym podkładem muzycznym.


4. CANVA


Zdecydowanie moja TOP aplikacja do robienia... wszystkiego. Instastory, plakaty, grafiki, sklejki zdjęć. Ma nieskończone możliwości! Moją ulubioną funkcją jest to, że po zapisaniu pracy na komputerze automatycznie pokazuje mi ją na telefonie i odwrotnie. Super, bo nie trzeba już nic przerzucać między urządzeniami!


5. MOJOO


W niej tworzę animowane story.
Zaczęłam tak udostępniać sesje i zapisywać
w wyróżnionych, ale trochę temat ucichł.
Na pewno do tego wrócę! 6. STORYART (2 rząd)

W tej aplikacji również możemy tworzyć animowane story.
Jest też kilka całkiem ciekawych szablonów na statyczne grafiki.7. AppFor TYPE


Znajdziecie tu gotowe naklejki z napisami lub bardzo ładne czcionki, których można użyć do swoich napisów. Korzystałam z jej dawno temu, ale teraz znów ją pobrałam, bo chciałabym trochę urozmaicić domowe kadry. 
Mam nadzieję, że poznaliście dziś nowe aplikacje.
Jeśli ich już używacie, koniecznie dajcie znać!

A może polecacie inne, które warto wypróbować? 
Pozdrawiam,
Takaszka